Akvárium talaj
Kezdő akvaristaként talán nem nyilvánítunk túl nagy figyelmet a megfelelő akvárium talaj kiválasztásának, ez azonban nagy hiba, főként akkor, hogyha vízinövényeket is szeretnénk telepíteni akváriumunkba. Az akvárium talaj biztosítja növényeink számára a megfelelő tápanyagot, emellett hozzájárulnak a megfelelő baktériumkultúra, valamint a környezet egyensúlyának fenntartásához, nem utolsó sorban, az akvárium esztétikumában is döntő szerepe van. A talaj vásárlása előtt mindig gondoljuk át, hogy pontosan milyen célt is fog szolgálni akváriumunkban és ennek megfelelően keressük meg a lehető legoptimálisabb alternatívát.
A boltok polcain manapság rengeteg különböző akvárium talajtípussal találkozhatunk, ezért, főleg kezdőként, nehéz lehet eldönteni, hogy pontosan melyik is lesz a megfelelő számunkra. Elsősorban tekintsük át azt, hogy a talajnak milyen funkciót kell ellátnia.
Vízinövények táplálása: Mint tudjuk, a növények többsége gyökerein keresztül szívja magába a tápanyagot, melyhez elengedhetetlen a megfelelő táptalaj biztosítása. Hogyha akváriumunkba vízinövényeket is szeretnénk telepíteni, mindenképpen vegyük figyelembe a talaj kiválasztásakor, hogy az mennyi tápanyagot tud megkötni és átadni növényünk számára.
Vízinövények rögzítése: Vízinövényeink gyökérzete az akvárium talajban növekedik és terjed szét, így ellátva a tápanyag felszívását, valamint a növény rögzítését. Meg kell említeni továbbá, hogy a talaj segítségével az akváriumba helyezhető vízálló fűtőlapok elrejtése is kiválóan megoldható, így kedvenceink nem fogják azt kitúrni helyéről.
Szűrő funkció: Az akvárium talaj a biológiai szűrőfunkció szerepét is ellátja, hiszen remek telep helyet biztosít a különböző lebontó baktériumok számára, amelyek nagy szerepet játszanak az akvárium víz optimális összetételének kialakításában.
Egy rosszul kiválasztott akvárium talaj könnyedén tönkre teheti növényes akváriumunkat, hiszen nagy valószínűséggel nem képes ellátni a fentebb említett funkciókat, valamint az olcsóbb, egyszerűbb talajok esetén fennállhat az iszaposodás problémája is, mely az akvárium egyensúlyának felbomlásához, rosszabb esetben halaink és növényeink elvesztéséhez vezethet.
Hogyan válasszunk tehát jó akvárium talajt?
A kiválasztás egyik legfontosabb szempontja a szemcseméret, növényes akváriumok esetében az 1-2 milliméteres szemcseméret a legoptimálisabb. Túl nagy szemcseméret esetén a növények gyökérzete nem tud megkapaszkodni, túl sűrű szemcséjű talajban viszont a tápanyagok nagy valószínűséggel nem jutnak el a növény gyökeréhez, valamint a biológiai szűrőfunkció sem megy végbe. A talaj szerkezete sem elhanyagolható szempont, a porózus szemcsék ugyanis hozzájárulnak növényeink megfelelő tápanyag ellátásához, míg a sima felületű szemcsék inkább akadályozzák azt. Végül de nem utolsó sorban saját igényeinknek is próbáljunk megfelelni és válasszunk olyan talajt, amit szívesen nézegetnénk akváriumunkban. A választás során vegyük figyelembe, hogy a szárazon kapható talajok színe a vízben jóval sötétebb árnyalatot kap, ez azonban nem jelent problémát, hiszen a sötétebb talaj mellett halaink sokkal színpompásabbnak tűnhetnek.