UV készülék
Az UV készülékek használata néhány éve inkább csak a kerti tavak esetében volt jellemző, ahol az elsődleges cél az algák elpusztítása volt, melyek elcsúfították a tó vizét. Manapság azonban az UV készülékek az akvarisztika területén is kezdenek elterjedni, ugyanis nem csupán az akvárium esztétikumát romboló algákat pusztítják el, hanem a halainkra és növényeinkre veszélyes mikroorganizmusokat, kórokozókat, baktériumokat is. UV készülékekkel ma már számos különböző formában találkozhatunk a boltok polcain, azonban mindig törekedjünk arra, hogy akváriumunk méretének is kialakításának megfelelő készüléket válasszunk.
UV készülék az akváriumban
Amennyiben úgy döntünk, hogy akváriumunkat felszereljük egy UV készülékkel, abban az esetben számos lehetőség közül válogathatunk a beépítését illetően. Beszerezhetünk olyan modellt, amit például a külső szűrőre rögzítve növeli a szűrőberendezés hatékonyságát, de találhatunk szkimmerrel vagy powerhead vízpumpával használható UV készülékeket is. Kisebb méretű akvárium esetében szűrő vásárlásnál eleve választhatunk például olyan belsőszűrőt, amely egyben UV sterilizátorral is el van látva, így növeli az akvárium víz szűrésének hatékonyságát. Ezek a készülékek ráadásul nem foglalnak nagy helyet és működésük is csupán kevéssel zajjal jár, így halainkat sem ijeszti meg és minket sem zavar működés közben.
UV készülék a kerti tavakban
Kerti tavak esetében nagy fejtörést szokott okozni, hogy hogyan szabaduljunk meg a vizet elcsúfító lebegő algáktól. Erre a problémára remek megoldás lehet egy vízpumpával összekötött UV készülék, mely a megforgatott vizet átvilágítja és elpusztítja a benne található algákat és kórokozókat. Az UV készüléket a kerti tó partján érdemes elhelyezni, összekapcsolva a vízpumpával, valamint a szűrőberendezéssel, ezáltal növelve a tisztítás hatékonyságát. Ha kerti tavunkban már jelentősen elszaporodtak az algák, akkor az UV készülék beüzemelésétől számított néhány napon belül már láthatjuk működésének eredményét, a víz teljes megtisztulásához azonban érdemes 3-4 hetet is várnunk.
Milyen teljesítményű UV készüléket válasszunk?
Vásárlás során szembesülhetünk vele, hogy különböző teljesítményű UV készülékek léteznek. A gyártók általában feltüntetik a csomagoláson, hogy mekkora literszámú akváriumokhoz ajánlott az adott készülék, ha azonban biztosra szeretnénk menni, nyugodtan kérjünk segítséget a szakképzett eladóktól. Kerti tavak esetében több tényező is befolyásolja az UV készülék teljesítményének meghatározását, például a halak száma, a tavat érő napfény mértéke, a növényzet mennyisége. Kevés napfény és hal, valamint sűrű növényzet esetén elegendő a tó köbméterszámának megfelelő wattszámú UV lámpát beszerezni, ellenkező esetben érdemes inkább ennek kétszeresével számolni.
Az UV készülékekben található lámpa üzemideje akár a 8000-10000 órás üzemidőt is elérheti, ezt követően azonban veszít hatékonyságából és ebből adódóan nem tudja megfelelően ellátni a feladatát. Hogyha akváriumunk vagy kerti tavunk az UV lámpa használata mellett algásodni kezd, akkor gyanakodhatunk rá, hogy UV lámpa cserére lesz szükség. A lámpa cseréje előtt minden esetben áramtalanítsuk a készüléket, az UV-C fény ugyanis nagy mértékben károsítja szemünk és bőrünk egészségét!